آتش سوزی مهیب در استرالیا

با وزش شدید باد، شعله ها و دامنه آتش سوزی ها در ایالت 'نیو ساوت ولز' استرالیا گسترش و دمای هوا تا 45 درجه افزایش یافته است و مقامات روز دوشنبه خواستار تخلیه بخش های دورافتاده روستایی در این ایالت شدند.

کد : 13969
تاریخ انتشار : دوشنبه 25 بهمن 1395
print
نظرات : 0
بازدید : 27

موج گرما در سواحل شرقی استرالیا باعث افزایش بیش از حد دمای هوا در برخی نقاط ایالت 'نیو ساوت ولز' شد و شرایطی ایحاد کرد که به گفته مقامات ایالتی از 'شنبه سیاه' سال 2009 در این کشور بدتر بوده است .

آتش سوزی در ماه های تابستان در استرالیا رایج است. سال 2009 در یک آتش سوزی که از آن به عنوان 'شنبه سیاه' یاد می شود در منطقه ای در ایالت ویکتوریا 173 نفر جان خود را از دست دادند و بیش از دو هزار خانه تخریب شد.

به نوشته تارنمای شبکه 'ای.بی.سی'، 'شین فیتزسیمونس' رئیس آتش نشانی بخش روستایی ایالت 'نیو ساوت ولز' گفت: این بدترین روزی است که ما در تاریخ این ایالت شاهد بوده ایم. 

وی افزود: این آتش سوزی ها واقعا مصیبت بار هستند، آنها به این دلیل مصیبت بار خوانده می شود که به ندرت و در دوره های زمانی مختلف اتفاق می افتند. 

تاکنون گزارشی از خسارات این آتش سوزی که صدها کیلومتر از سرزمین استرالیا را تحت تاثیر قرار داده، ارائه نشده است، اما آتش نشان های استرالیا با مشقت زیاد در حال کنترل این آتش سوزی ها هستند. 

بیش از 2 هزار آتش نشان که بسیاری از آنها داوطلبانه به کنترل این حادثه کمک می کنند، در حال مبارزه با 86 آتش سوزی در 'نیو ساوت ولز' هستند که 38 مورد از این آتش سوزی ها تحت کنترل نیست .

تاکنون یک پسر 13 ساله و یک مرد 40 ساله به اتهام عامل آغاز این آتش سوزی دستگیر شده اند. 

این آتش سوزی باعث افزایش دما در برخی از نقاط استرالیا شده است به گونه ای که در برخی از نقاط این کشور درجه هوا به 45 درجه رسیده است. وزش باد با سرعت 75 کیلومتر در ساعت نیز از جمله مسائلی است که به گسترش این آتش سوزی کمک کرده است.

این آتش سوزی و تبعات ناشی از آن از جمله افزایش دمای هوا، لغو بسیاری از برنامه های ورزشی را در پی داشته و شبکه برق استرالیا را با مشکلاتی مواجه کرده است. 

استرالیا از سال 1910 همواره با افزایش نسبی دمای هوا مواجه بوده و تعداد روزهایی که دمای هوای بالای 35 درجه است در دهه های اخیر رو به افزایش است.

از طرف دیگر، میزان بارش باران بین ماه های می تا جولای در جنوب غربی استرالیا از سال 1970 تاکنون حدود 19 درصد کاهش یافته است. 

با توجه به گرم و خشک بودن آب و هوای استرالیا، آتش سوزی های کوچک نیز می تواند خطرات بالقوه ای برای محیط زیست این کشور محسوب شده و بسیاری از گونه های گیاهی و جانوری را در این مناطق در معرض خطر نابودی قرار دهد.(ایرنا)

 
اولین موافق باشید.
اولین مخالف باشید.
تصویر امنیتی
کد فوق را در فیلد زیر را وارد نمایید
نمایش 0 نظر
مرتب سازی براساس

اولین نظر دهنده باشید آتش سوزی مهیب در استرالیا

آخرین اخبار

انجمن سلامت ، ایمنی و محیط زیست

پر بازدیدترین اخبار

پرتال اطلاع رسانی سلامت، ایمنی و محیط زیست

مشروح اخبار و مقالات سلامت،ایمنی و محیط زیست

تماس با ما

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به پرتال اطلاع رسانی سلامت، ایمنی و محیط زیست می باشد