انتقاد از مصرف بیش از حد آب‌های سطحی و زیرزمینی کشور

نائب رئیس کمیته ملی توسعه پایدار با اشاره به مصرف بیش از حد آب‌های سطحی و زیرزمینی کشور از هدر رفت 30 درصدی محصولات غذایی در ایران انتقاد کرد و گفت: در سایر کشورها از 100 درصد محصولات کشاورزی استفاده می‌شود و هیچ هدررفتی ندارند.

کد : 13836
تاریخ انتشار : دوشنبه 11 بهمن 1395
print
نظرات : 0
بازدید : 15

رضا مکنون در نشست تخصصی بررسی موانع و راهکارهای اشتغال دانش آموختگان محیط زیست با اشاره به کاهش چشمگیر میزان منابع آبی کشور طی سالیان اخیر  بیان کرد: در کشور ما از آب‌های زیرزمینی تا 135 درصد بهره برداری می‌شود که طبق تصمیمات جدید کشور قرار شده در سال آینده، 75 درصد برداشت آبهای زیرزمینی را داشته باشیم.

وی با بیان اینکه 90 درصد از آب‌های سطحی کشور استفاده می‌شود افزود: قرار شده این عدد را به 60 درصد برسانیم در حالیکه عرف و استاندارد دنیا بر این است که بیش از 20 درصد از این آبها مصرف نشود. ولی تصمیم داریم در بخش آب‌های زیرزمینی مصرف مان را به 75 درصد و در بخش آب‌های سطحی به 60 درصد برسانیم.

نائب رئیس کمیته ملی توسعه پایدار با اشاره به اینکه برداشت بیش از حد آب‌های زیرزمینی باعث ایجاد فرونشست‌ها شده است اضافه کرد: وقوع گرد و غبار نتیجه دیگر برداشت‌های بیش از حد از منابع آب کشور است. وقوع برف سنگین در شمال غرب کشور،‌ سیل در سیستان و بلوچستان و گرد و غبار در خوزستان به طور همزمان همگی نشانگر وضعیت به هم ریخته محیط زیستی کشور است.

چغندر قند کالای استراتژیک نیست و احتیاجی به خودکفایی در آن نداریم

مکنون با اشاره به اینکه در برنامه ششم توسعه قرار شده 10 میلیارد متر مکعب صرفه جویی در بخش کشاورزی داشته باشیم اظهار کرد: این در حالیست که در مجلس رسیدن به خودکفایی در 14 کالا از جمله چغندر قند تصویب شده است. مصرف قند ایرانیان پنج کیلو بیشتر از اروپاست و کالای استراتژیکی محسوب نمی‌شود.

30 درصد ضایعات غذایی در ایران داریم

وی با تاکید بر اینکه باید به فکر امنیت غذایی به جای خودکفایی باشیم گفت: در کشور ما همواره کشاورزی به شکل خام صورت می‌گیرد در حالیکه باید به سمت کشاورزی صنعتی حرکت کنیم. در شرایط حاضر 30 درصد ضایعات غذایی داریم که این مقدار 20 میلیون نفر را تغذیه می‌کند.

مکنون در پایان خاطرنشان کرد: یک کیلو کالری گیاهی نیم لیتر آب نیاز دارد در حالیکه یک کیلو کالری حیوانی دو و نیم لیتر آب بری دارد. با این وجود در زمینه گسترش و توسعه دام‌ها سرمایه گذاری می‌شود.(ایسنا)

 
اولین موافق باشید.
اولین مخالف باشید.
تصویر امنیتی
کد فوق را در فیلد زیر را وارد نمایید
نمایش 0 نظر
مرتب سازی براساس

اولین نظر دهنده باشید انتقاد از مصرف بیش از حد آب‌های سطحی و زیرزمینی کشور

آخرین اخبار

انجمن سلامت ، ایمنی و محیط زیست

پر بازدیدترین اخبار

پرتال اطلاع رسانی سلامت، ایمنی و محیط زیست

مشروح اخبار و مقالات سلامت،ایمنی و محیط زیست

تماس با ما

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به پرتال اطلاع رسانی سلامت، ایمنی و محیط زیست می باشد