وزارت بهداشت به بیمارستان‌ها درباره ریختن زباله‌ها در رودخانه‌ اخطار داد

رییس گروه بهداشت محیط بیمارستان‌ها و نظارت بر کنترل پسماندهای بیمارستانی وزارت بهداشت با بیان اینکه عدم مدیریت صحیح بهداشت محیط بیمارستان‌ها به انتقال و انتشار عفونت‌های بیمارستانی منجر خواهد شد، بیان کرد:‌ وزارت بهداشت به بیمارستان‌ها نسبت به ریختن زباله‌های خود به رودخانه‌ها اخطار می‌دهد و سازمان حفاظت محیط زیست نیز به عنوان ناظر عالی در این زمینه با بیمارستان‌های متخلف برخورد می‌کند.

کد : 13724
تاریخ انتشار : پنجشنبه 30 دي 1395
print
نظرات : 0
بازدید : 42

فریبا ملک‌احمدی در حاشیه مراسم افتتاحیه کارگاه منطقه‌ای بهداشت محیط بیمارستان‌ها که در اهواز برگزار شد، در جمع خبرنگاران با اشاره به نقش مهم بهداشت محیط در بیمارستان‌ها اظهار کرد: یکی از مشکلاتی که امروز در بیمارستان‌های کشور وجود دارد، موضوع عفونت‌های بیمارستانی است.

وی با بیان این‌که عفونت‌های بیمارستانی به دو عامل انسانی و محیطی مرتبطند، اضافه کرد:‌ عوامل انسانی شامل مسایل نیروی انسانی هر بیمارستان است و عوامل محیطی به بهداشت محیط و همچنین بهداشت آب آشامیدنی بیمارستان‌ها، مدیریت فاضلاب، مدیریت پسماندهای بیمارستانی، سیستم تخلیه در بیمارستان و بهداشت مواد غذایی و آشپزخانه بیمارستان‌ها ارتباط دارد. حال اگر در هر کدام از این موارد، مدیریتی صحیح اعمال نشود؛ به طور غیرمستقیم و مستقیم به انتقال و انتشار عفونت‌های بیمارستانی منجر خواهد شد.

رییس گروه بهداشت محیط بیمارستان‌ها و نظارت بر کنترل پسماندهای بیمارستانی وزارت بهداشت در خصوص وضعیت بهداشت محیط بیمارستان‌ها در برنامه پنجم و ششم توسعه تصریح کرد: ‌در برنامه ششم توسعه شاخص ارتقای مدیریت پسماند و مدیریت فاضلاب بیمارستان‌ها به صورت جدی منعکس شده است. برای کنترل هر کدام از عوامل محیطی بهداشت بیمارستان‌ها علاوه بر پایش‌های ستادی توسط وزارتخانه و دانشگاه‌های علوم پزشکی، در سال‌های اخیر در هر بیمارستان یک کارشناس بهداشت محیط مستقر شده است و این کارشناس بهداشت محیط موظف است تمام بخش‌های بیمارستان را ارزیابی و تمام عوامل محیطی، بحث آب و فاضلاب و مدیریت پسماند و حتی بهداشت پرسنل بیمارستان را رصد کند و در صورت وجود نواقص، موارد را به اطلاع مسئولان بیمارستان برساند و همچنین پیگیری‌های لازم را تا رفع این نواقص انجام دهد.

وی در خصوص اهداف برگزاری کارگاه منطقه‌ای بهداشت محیط بیمارستان‌ها افزود: هدف از برگزاری این کارگاه، ایجاد ارتباط مستقیم وزارت بهداشت با کارشناسان بهداشت محیط مستقر در بیمارستان‌ها است. با توجه به وجود 900 بیمارستان در کشور و گستردگی بیمارستان‌ها برای آموزش تخصصی کارشناسان بهداشت محیط بیمارستان‌ها باید این کارگاه به صورت منطقه‌ای برگزار شود که برگزاری پنج کارگاه منطقه‌ای دیگر نیز پیش‌بینی شده است.

رییس گروه بهداشت محیط بیمارستان‌ها و نظارت بر کنترل پسماندهای بیمارستانی وزارت بهداشت در ادامه گفت:‌ سنجه‌ها و استانداردهای اعتباربخشی بیمارستان در نسل سوم دستخوش تغییراتی شده و به جهت توجیه این تغییرات نزد کارشناسان بهداشت محیط بیمارستان‌ها و ارایه آموزش‌های لازم به این کارشناسان جهت پیاده‌سازی این سنجه‌ها و استانداردها، کارگاه‌های منطقه‌ای بهداشت محیط بیمارستان‌ها برگزار می‌شود.

ملک‌احمدی با بیان این‌که بیمارستان‌ها از لحاظ قانونی ملزم به مدیریت  پسماند خود هستند، اظهار کرد: سازمان‌های ناظر در این زمینه نظارت دارند و در سال‌های اخیر که کارشناسان بهداشت محیط در بیمارستان‌ها استقرار یافته‌اند، نقش موثری در ارتقا شاخص مدیریت پسماند بیمارستانی داشته‌اند.

وی با اشاره به مجهز بودن بیش از 90 درصد بیمارستان‌های کشور به سیستم‌های غیرسوز پسماند گفت: طبق قانون مدیریت پسماندها، بیمارستان‌ها پسماندهای تولیدی را در محل تولید بی‌خطر می‌کنند و این نظارت کارشناسان بهداشت محیط است که می‌تواند به ارتقا شاخص مدیریت پسماند کمک کند.

رییس گروه بهداشت محیط بیمارستان‌ها و نظارت بر کنترل پسماندهای بیمارستانی وزارت بهداشت تصریح کرد:‌ در حال حاضر هر شش ماه یک بار وضعیت شاخص‌های مدیریت پسماند بهداشت مواد غذایی، بهداشت محیط بخش‌ها و مدیریت فاضلاب‌های کشور جمع‌آوری و رصد می‌شود و وزارت بهداشت وضعیت این شاخص‌ها را به صورت جدی در بیمارستان‌ها پیگیری می‌کند.

ملک‌احمدی در خصوص ریختن فاضلاب‌های بیمارستانی به رودخانه‌ها افزود: ‌این مساله یکی از برنامه‌های بسیار مهمی است که در وزارت بهداشت پیگیری می‌شود و در این زمینه برای بیمارستان‌های دولتی یک ردیف اعتباری لحاظ شده است. همچنین سازمان‌های ناظر مانند سازمان حفاظت محیط زیست در این زمینه نظارت‌هایی دارند.

وی همچنین گفت: وزارت بهداشت از بیمارستان‌ها می‌خواهد که ساماندهی فاضلاب‌ها را به عنوان یکی از برنامه‌های اصلی و عملیاتی سالانه انجام دهند و این موضوع به صورت جدی در وزارت بهداشت پیگیری می‌شود. همچنین وزارت بهداشت به بیمارستان‌ها نسبت به ریختن زباله‌های خود به رودخانه‌ها اخطار می‌دهد و سازمان حفاظت محیط زیست نیز به عنوان ناظر عالی در این زمینه با بیمارستان‌های متخلف برخورد می‌کند.(ایسنا)

 
اولین موافق باشید.
اولین مخالف باشید.
تصویر امنیتی
کد فوق را در فیلد زیر را وارد نمایید
نمایش 0 نظر
مرتب سازی براساس

اولین نظر دهنده باشید وزارت بهداشت به بیمارستان‌ها درباره ریختن زباله‌ها در رودخانه‌ اخطار داد

آخرین اخبار

انجمن سلامت ، ایمنی و محیط زیست

پر بازدیدترین اخبار

پرتال اطلاع رسانی سلامت، ایمنی و محیط زیست

مشروح اخبار و مقالات سلامت،ایمنی و محیط زیست

تماس با ما

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به پرتال اطلاع رسانی سلامت، ایمنی و محیط زیست می باشد