زمستان آلوده ای در انتظار چین است

یکی از مشکلاتی که همواره با شروع فصل سرما و تغییر شرایط جوی بیش از هر زمان دیگری در چین خودنمایی می کند، آلودگی هوا است و وزارت محیط زیست چین نیز تایید کرده که این کشور امسال زمستان بسیار آلوده‌ای را نسبت به قبل تجربه خواهد کرد.

کد : 12913
تاریخ انتشار : يکشنبه 16 آبان 1395
print
نظرات : 0
بازدید : 28

موضوع افزایش آلودگی هوا در کشور چین باعث شده تا از هم اکنون به مردم پکن پایتخت چین، استان های شمالی و شمال شرقی این کشور نسبت به این موضوع هشدار جدی داده شود.

این در شرایطی است که پکن از روز پنجشنبه گذشته تاکنون در آلودگی بسیار شدید بسر می برد و افق دید به دلیل آلودگی شدید به حدود ۵۰۰ متر در سطح شهر کاهش یافته است.

علت عمده افزایش آلودگی در این فصل علاوه بر تردد بیش از اندازه خوردوها در سطح شهر، انتشار گازهای سمی و دود ناشی از سوخت زغال سنگ و آلودگی فزاینده کارخانه ها است که پایتخت چین را همچنان در مه سنگین آلودگی فرو برده و ظاهرا هیچ راهکاری برای رهایی از وضعیت موجود وجود ندارد.

از استان های دیگر چین بخصوص «خه بی» در نزدیکی پکن خبر می رسد که بسیاری از مقام ها هشدارها را نادیده گرفته و برخوردهای قاطعانه با متخلفان صورت نگرفته است.

وزارت محیط زیست چین در بیانیه ای اعلام کرده که ۱۰ تیم بازرسی به استان های اطراف پکن فرستاده شده است که در حال بررسی پرونده های متخلفان هستند.

خبرگزاری شین هوا هم گزارش کرده که بسیاری از کارخانه ها به کار خود با آلودگی بالا ادامه می دهند و بر خلاف دستور دولت مرکزی و دولت های محلی هنوز استفاده از سوخت زغال سنگ در اطراف شهر پکن گسترده است.

نشریه چاینا دیلی هم می نویسد که بسیاری از شهرها هشدارها را نادیده گرفته اند. تخلفات وسیع است و بازرسان به سرعت در حال اعزام به مناطق مختلف هستند.

وزارت محیط زیست چین در گزارش خود اعلام کرده که آلودگی زمستان امسال ناشی از پدیده «لالینا» است که سطح آب اقیانوس آرام را سرد می کند و باعث وارونگی هوا و پدیده های غیرعادی می شود.

ماه هاست که روزهایی با آسمان آبی در شمال و شمال شرق چین از جمله در شهر پکن کمتر دیده می شود و آسمان پکن به دلیل آلودگی بالا به آسمان خاکستری شهرت یافته است.

دولت مرکزی چین اعلام کرده است که با شروع فعالیت دستگاه های حرارتی از اواسط ماه جاری میلادی اوضاع آلودگی به مراتب بدتر خواهد شد.

روزنامه «مردم» ارگان حزب حاکم چین نوشته است که وجود پدیده آلودگی بر فراز ۲۰ شهر در شمال کشور از جمله در پکن باعث شرمساری است.

قرار است امسال چهار میلیون خودرو آلوده کننده از رده خارج و بسیاری از کارخانه ها نیز تعطیل شود اما بعید به نظر می رسد که حتی چنین اقداماتی مشکل آلودگی زمستانی نقاط مختلف کشور چین را حل کند.

دولت چین به تازگی نیز اعلام کرد، درصدد است تا پایان سال 2017 میلادی دومین سرشماری درباره منابع آلوده را انجام دهد با این امید که با شناسایی منابع آلوده کننده راه هایی نیز برای مهار آلودگی پیدا شود.

تازه ترین بررسی ها نشان می دهد که از میان 80 شهر در چین نزدیک به 75 شهر آلوده هستند و در این میان پایتخت چین با داشتن 23 میلیون نفر جمعیت و بیش از شش میلیون دستگاه خودرو و سوخت های ناپاک، یکی از آلوده ترین شهرهای این کشور به حساب می آید.

بنا بر ارزیابی ها، سالانه دست کم 750 هزار نفر در چین به علت آلودگی هوا و آب می میرند و طی 10 سال اخیر، آمار سرطان ریه تا 60 درصد افزایش یافته است.

گزارش ها همچنین حاکیست که فقط در سال 2013 حدود یک میلیون و 600 هزار نفر در چین بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست داده اند.

برخی گزارش ها نیز بیانگر این موضوع است که اگر این روند ادامه یابد سالانه بیش از 300 تا 400 هزار نفر دچار مرگ های زودرس به دلیل استنشاق هوای آلوده در چین خواهند شد.(ایرنا)

 
اولین موافق باشید.
اولین مخالف باشید.
تصویر امنیتی
کد فوق را در فیلد زیر را وارد نمایید
نمایش 0 نظر
مرتب سازی براساس

اولین نظر دهنده باشید زمستان آلوده ای در انتظار چین است

آخرین اخبار

پر بازدیدترین اخبار

پرتال اطلاع رسانی سلامت، ایمنی و محیط زیست

مشروح اخبار و مقالات سلامت،ایمنی و محیط زیست

تماس با ما

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به پرتال اطلاع رسانی سلامت، ایمنی و محیط زیست می باشد