بحران کم آبی در کشور از مرز خطر هم گذشته است

پدر علم کویرشناسی ایران با بیان اینکه بحران کم آبی در کشور از مرز خطر هم گذشته است، گفت: این بحران تنها با صرفه جویی برطرف نمی شود.

کد : 12830
تاریخ انتشار : دوشنبه 10 آبان 1395
print
نظرات : 0
بازدید : 23

پروفسور پرویز کردوانی روز یکشنبه در جلسه شورای حفاظت منابع آب استان البرز اضافه کرد: بزرگترین اشتباه این بوده که آب را برای کشاورزی محدود کرده اند این در حالی است که برای شهرها همچنان استفاده از آب آزاد بوده و در شهرها احساس کم آبی وجود ندارد.

وی افزود: برنامه ریزی های نادرست در نهایت سبب شد تا شاهد موج عظیمی از مهاجرت کشاورزان به شهرها باشیم و اگر قرار است ممنوعیتی در مصرف آب صورت گیرد این ممنوعیت باید در تمامی بخش های کشاورزی، صنعت و شرب باشد و همه به صورت مساوی در استفاده نکردن از آب مشارکت داشته باشند.

کردوانی با بیان اینکه با شعار دادن این بحران کم آبی حل نمی شود اظهار داشت: این تفکر که اگر بارندگی ها بیشتر شود بار دیگر دشت ها احیا خواهند شد تفکر نادرستی است چراکه دشت ها فشرده شده اند و بارندگی ها دیگر تاثیری نخواهد داشت.

وی در ادامه گفت: بحث انتقال آب از یک استان کشور به استان دیگر نیز سبب شده تا شاهد نابودی هر چه بیشتر برخی استان های کشور باشیم با انتقال دیگر مشکل حل نمی شود چرا که آبی وجود ندارد.

پدر علم کویر شناسی ایران در بخش دیگری از سخنان خود به مخرب بودن سدها در کشور اشاره کرد و گفت: سدها عامل نابودی محیط زیست هستند.

کردوانی با بیان اینکه سد کرج و لتیان به خاطر تهران هشت سال است که باز نشده اند اظهار داشت: در مسیر این سدها منازل، دانشگاهها، مدارس و شهرهای بسیاری ساخته شده و در صورتی که سطح آب سدها بالا بیاید در آینده نزدیک این سدها ورامین و کرج را می بلعند.

وی ادامه داد:برای دیرتر پر شدن سد ها سه اقدام آبخیزداری در بالا دست سدها، سدهای رسوب گیر و شستشو هیدرولیک باید صورت گیرد و با توجه به اینکه سدهای کرج و لتیان زود پر می شوند باید با لایروبی سدها مانع طغیان آنها شد.

کردوانی افزود: تهران تا 50 سال آینده دیگر آب زیر زمینی ندارد و آب های سطحی نیز در وضعیت خوبی نخواهند بود.

پدر علم کویر شناسی با بیان اینکه یک خطر بزرگ به نام تهران استان البرز را تهدید می کند گفت: کاری کنید که آب را به ارتفاعات و یا روستاهای استان ببرید .

وی با اشاره به اینکه باید آب بارانی را جمع آوری کنیم اظهار داشت: نیاز نیست در شرایطی که نیازمند نان هستیم آب زیاد برای کشت پنبه و پسته استفاده شود.(ایرنا)

 
اولین موافق باشید.
اولین مخالف باشید.
تصویر امنیتی
کد فوق را در فیلد زیر را وارد نمایید
نمایش 0 نظر
مرتب سازی براساس

اولین نظر دهنده باشید بحران کم آبی در کشور از مرز خطر هم گذشته است

آخرین اخبار

پر بازدیدترین اخبار

پرتال اطلاع رسانی سلامت، ایمنی و محیط زیست

مشروح اخبار و مقالات سلامت،ایمنی و محیط زیست

تماس با ما

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به پرتال اطلاع رسانی سلامت، ایمنی و محیط زیست می باشد