تشدید خطر زوال عقل در سالمندان بر اثر بلایای طبیعی

متخصصان دانشگاه هاروارد اظهار داشتند: زوال عقل خطری جدی برای بازماندگان مسنِ بلایای طبیعی است.

کد : 12763
تاریخ انتشار : چهارشنبه 5 آبان 1395
print
نظرات : 0
بازدید : 24

در این بررسی متخصصان دانشگاه هاروارد دریافتند تعداد افراد مسن مبتلا به زوال عقل پس از وقوع سونامی سال ۲۰۱۱ سه برابر شده و افرادی که به دلیل تخریب خانه‌شان بی‌خانمان شده و اطرافیان خود را از دست داده‌اند بیشتر در معرض خطر هستند.

"هیرویوکی هیکیچی" محقق ارشد این مطالعه گفت: پس از وقوع بلایا بیشتر افراد بر مشکلات سلامت روان همچون اختلال "استرس پس از ضایعه روانی" تمرکز می‌کنند در حالی که این مطالعه نشان می‌دهد افت توان شناختی و ضعف ادراکی نیز از پیامدهای مهم این قبیل حوادث است.

به نظر می‌آید جابه‌جا کردن افراد در این مواقع و انتقال آنان به پناهگاه‌های موقت با تاثیرات نامطلوبی همراه است چراکه نه تنها از خانه‌هایشان بلکه از اطرافیان خود نیز جدا شده‌اند. همچنین این دو عامل، افت توان شناختی را میان افراد آسیب‌پذیر تسریع می‌کند.

به گزارش خبرگزاری شینهوا، به گفته محققان از ۳۵۶۶ بازمانده ۶۵ ساله و بالاتر فاجعه سونامی ژاپن ۳۸ درصد اعضای خانواده یا دوستان خود را از دست داده و ۵۸.۹ درصد بی‌خانمان شده‌اند. همچنین در مطالعه‌ای که قبل از وقوع سونامی انجام گرفته، ۴.۱ درصد از این افراد دچار زوال عقل بودند در حالی که این رقم پس از سونامی به ۱۱.۵ درصد افزایش یافته است.(ایسنا)

 
اولین موافق باشید.
اولین مخالف باشید.
تصویر امنیتی
کد فوق را در فیلد زیر را وارد نمایید
نمایش 0 نظر
مرتب سازی براساس

اولین نظر دهنده باشید تشدید خطر زوال عقل در سالمندان بر اثر بلایای طبیعی

آخرین اخبار

پر بازدیدترین اخبار

پرتال اطلاع رسانی سلامت، ایمنی و محیط زیست

مشروح اخبار و مقالات سلامت،ایمنی و محیط زیست

تماس با ما

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به پرتال اطلاع رسانی سلامت، ایمنی و محیط زیست می باشد