90 درصد گرد و غبارهای ایران منشا خارجی دارند

نماینده مقیم سازمان ملل متحد در ایران گفت: با بررسی های انجام شده به این نتیجه رسیدیم که 90 درصد منشاء گرد و غبارهایی که وارد ایران می شود از خارج از ایران به ویژه از عراق است.

کد : 12745
تاریخ انتشار : سه شنبه 4 آبان 1395
print
نظرات : 0
بازدید : 22

گری لوییس روز دوشنبه در مراسم روز جهانی تغییرات اقلیم در جمع خبرنگاران اضافه کرد: چون بیشتر گرد و غبارهای تولید شده از خارج از ایران وارد می شود باید همکاری های منطقه ای را افزایش دهیم تا بتوانیم کشورهایی که در همسایگی ایران زندگی می کنند را متحد کنیم تا از ورود این گرد و غبار با اقداماتی مانند مالچ پاشی، کاشت درخت و ایجاد موانع برای ورود گرد و غبار به داخل ایران جلوگیری کنیم.

وی بیان کرد: ایران یکی از کشورهایی است که به صورت خیلی بدی از توفان های شن و ماسه رنج می برد در واقع ایران یکی از سه منطقه ای است که از این توفان ها در عذاب است، شمال آفریقا، خاورمیانه ، چین و مغولستان هم در رنج هستند.

وی گفت: به دلیل مدیریت ضعیف در بخش کشاورزی و پایدار نبودن خاک به دلیل همین روش مدیریت، گرد و غبار از خارج از ایران وارد می شود و توفان های شن و ماسه را پدید می آورد.

لوییس ادامه داد: در واقع در شهرهای غربی ایران که در معرض توفان های شن و ماسه قرار می گیرند مشکل سلامت و ریوی را داریم، بچه ها نمی توانند به مدرسه بروند، محصولات کشاورزی تحت الشعاع قرار می گیرد بنابراین اقتصاد در آن مناطق ضربه می خورد.

وی افزود: سه ماه پیش به همراه خانم ابتکار به ایلام و کرمانشاه سفر کردیم و چون آسمان در آن مناطق کاملا تحت پوشش گرد و غبار است مردم دچار مشکلات روانی و افسردگی شدند چون نمی توانند نور خورشید را ببینند.

لوییس افزود: ما به عنوان سازمان ملل باید تلاش کنیم تا در زمینه اثراتی که توفان های شن و ماسه می تواند بر روی مردم داشته باشد آگاهی افزایی کنیم و سازمان ملل آماده است که به دولت ایران کمک کند و ما در برنامه COP21 در مراکش که ماه آینده برگزار می شود، می خواهیم روی این موضوع تمرکز کنیم و ببنیم چه کارهایی می توانیم انجام دهیم.

وی گفت: توفان های شن و ماسه یکی از اثرات تغییر اقلیم هستند جنگل زدایی، افزایش بیابان و کمبود منابع آبی از دیگر اثرات تغییر اقلیم است که باعث می شوند در آینده با امنیت غذایی و امنیت آب مواجه شویم.

نماینده مقیم سازمان ملل متحد در ایران با اشاره به اهمیت حفظ محیط زیست افزود: دفتر توسعه سازمان ملل متحد و فائو پروژه هایی را در دریاچه ارومیه دارند تا بتوانند دریاچه را احیاء کنند، اولویت اصلی سازمان ملل در حال حاضر در ایران سلامت و محیط زیست است پروژه هایی دارد و کار می کند تا بتواند مشکلات زیست محیطی و سلامت را برطرف کنند.(ایرنا)

 
اولین موافق باشید.
اولین مخالف باشید.
تصویر امنیتی
کد فوق را در فیلد زیر را وارد نمایید
نمایش 0 نظر
مرتب سازی براساس

اولین نظر دهنده باشید 90 درصد گرد و غبارهای ایران منشا خارجی دارند

آخرین اخبار

انجمن سلامت ، ایمنی و محیط زیست

پر بازدیدترین اخبار

پرتال اطلاع رسانی سلامت، ایمنی و محیط زیست

مشروح اخبار و مقالات سلامت،ایمنی و محیط زیست

تماس با ما

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به پرتال اطلاع رسانی سلامت، ایمنی و محیط زیست می باشد