سالانه حدود 8 میلیون تن پسماند ویژه و خطرناک در کشور تولید می شود

جلسه بررسی وضعیت مدیریت پسماندهای ویژه و صنعتی با حضور معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست برگزار و در این نشست اعلام شد که در حال حاضر سالانه حدود 8 میلیون تن پسماند ویژه و خطرناک در کشور تولید می شود که ادامه آن نگران کننده است.
کد : 12686
تاریخ انتشار : پنجشنبه 29 مهر 1395
print
نظرات : 0
بازدید : 42

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، معصومه ابتکار در این نشست بر ضرورت استمرار ساماندهی مدیریت پسماندهای ویژه و صنعتی و تعیین تکالیف و وظایف واحدهای مدیریت پسماندهای ویژه و صنعتی در کشور از ابتدا تا انتهای فعالیت تاکید کرد.

وی تصریح کرد: به دلیل اهمیت موضوع، باید با افزایش نظارت و دقت در انجام فرآیندها، آسیب ها و خطاها به حداقل برسد.

معاون رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: مدیریت پسماندهای ویژه و صنعتی باید به گونه ای باشد که ضمن ایجاد صرفه اقتصادی برای فعالیت بخش خصوصی در این عرصه، از شکل گیری انحصار و ایجاد قیمت های نامتوزان در این حوزه جلوگیری شود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست از ضرورت آموزش و آگاهی رسانی دقیق برای کارشناسان مرتبط سازمان حفاظت محیط زیست و فعالان این عرصه در سطوح مختلف گفت و خواستار توجه به این موضوع در برنامه ریزی های مدیریتی شد.

بنابراین گزارش، در این جلسه نقاط ضعف و قوت در زمینه اجرای سیستم مدیریت پسماندهای ویژه و صنعتی مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد برنامه عملیاتی پسماندهای ویژه توسط ادارات کل و با هماهنگی سایر دستگاه های مرتبط و مسئول انجام شود.

در ابتدای جلسه نیز سعید متصدی معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست و محمد جواد سروش مدیرکل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست گزارشی از وضعیت پسماندهای ویژه و صنعتی در کشور ارائه دادند.

بر اساس گزارش های ارائه شده، در حال حاضر سالانه حدود 8 میلیون تن پسماند ویژه و خطرناک در کشور تولید می شود که این روند بر اساس تجربه سایر کشورهای جهان و با توجه به روند توسعه ای و صنعتی شدن کشور می تواند با رشدی سریع مواجه شود و این موضوع با توجه به درصد بسیار پایین تفکیک پسماند ویژه در کشور نگران کننده است.

به عنوان مثال در تهران میزان تفکیک پسماند ویژه شهری در حدود 8 تا 10 درصد است این در حالی است که به طور نمونه، آمریکا در سال 2010 حدود 43 میلیون تن پسماندهای ویژه و صنعتی داشت که این میزان نسبت به سال 1990 به دلیل رشد صنعتی، 20 برابر شده بود. همچنین آمریکا در سال 1990، 16 درصد پسماندهای ویژه و صنعتی خود را بازیافت می کرد که این میزان در سال 2010 به 36 درصد و هم اکنون به بیش از 40 درصد رسیده است.

همچنین در این نشست، مدیران کل حفاظت محیط زیست استان های سمنان، قزوین، البرز، بوشهر، خوزستان، مرکزی و معاون اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان گزارشی از روند مدیریت پسماندهای ویژه و صنعتی در استان های خود و چالش های پیش رو ارائه دادند.(ایرنا)

 
اولین موافق باشید.
اولین مخالف باشید.
تصویر امنیتی
کد فوق را در فیلد زیر را وارد نمایید
نمایش 0 نظر
مرتب سازی براساس

اولین نظر دهنده باشید سالانه حدود 8 میلیون تن پسماند ویژه و خطرناک در کشور تولید می شود

آخرین اخبار

انجمن سلامت ، ایمنی و محیط زیست

پر بازدیدترین اخبار

پرتال اطلاع رسانی سلامت، ایمنی و محیط زیست

مشروح اخبار و مقالات سلامت،ایمنی و محیط زیست

تماس با ما

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به پرتال اطلاع رسانی سلامت، ایمنی و محیط زیست می باشد