طراحی و ساخت بخاری زیست توده سوز با راندمان بالا و حداقل آلودگی

محققان کشور با حمایت ستاد توسعه فناوری انرژی های تجدیدپذیر معاونت علمی ریاست جمهوری در پژوهشگاه نیرو موفق به طراحی و ساخت نخستین نمونه بخاری زیست توده سوز شدند.

کد : 10149
تاریخ انتشار : يکشنبه 28 شهريور 1395
print
نظرات : 0
بازدید : 174

به گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مهدی رضایی مجری پروژه طراحی و ساخت بخاری زیست توده سوز درباره این گفت: تامین انرژی از زائدات چوبی و کشاورزی یکی از اهداف این پروژه است با توجه به اینکه در کشور ما در مناطق مختلف این مواد بدون استفاده خاص هدر می روند پس از این طریق می توان از آنها بهره برد همچنین در بسیاری مناطق این زائدات را به منظور استفاده از حرارت آن می سوزانند اما چون راندمان حرارتی آنها پایین است آلودگی زیادی را تولید می کنند.

رضایی اضافه کرد : بنابراین در این پروژه هدف این است با استفاده از این زائدات سوختی به نام پلت را تولید کنیم که نسبت به چوب معمولی دانسیته انرژی بالاتری دارد همچنین از مزایای دیگر این سوخت این است که زمان کاربرد آن در بخاری زیست توده سوز راندمان حرارتی بالایی را ایجاد می کند.

وی با بیان اینکه این بخاری کاملا خودکار است،گفت: در محفظه سوخت آن فلرها قرار گرفته و از طریق مارپیچ تغذیه عمل تغذیه به بخاری انجام می شود همچنین فن هایی در بخاری تعبیه شده که راندمان را افزایش می دهد به طوری که می توان با مقدار سوخت کمتر، انرژی بیشتری را به دست آورد.

رضایی درباره مزیت این بخاری نسبت به بخاری معمولی ابراز کرد: راندمان حرارتی بالا و تولید آلودگی کمتری از مزایای این بخاری است که طراحی و ساخت آن برای نخستین بار با حمایت ستاد در ایران انجام شد.

وی خاطر نشان کرد: در بسیاری مناطق به منظور گرمایش از هیزم و چوب استفاده می شود و حتی مناطقی به دلیل اینکه دسترسی به شبکه گاز ندارند از پیت استفاده می کنند بنابراین در این مناطق که منابع مناسب چوبی و زائدات کشاورزی در دسترس است می توان از این بخاری بهره برد البته در همه نقاط کاربرد دارد اما مهم این است که سوخت مناسب بخاری در اختیار باشد.(ایرنا)

 
اولین موافق باشید.
اولین مخالف باشید.
تصویر امنیتی
کد فوق را در فیلد زیر را وارد نمایید
نمایش 0 نظر
مرتب سازی براساس

اولین نظر دهنده باشید طراحی و ساخت بخاری زیست توده سوز با راندمان بالا و حداقل آلودگی

آخرین اخبار

پر بازدیدترین اخبار

پرتال اطلاع رسانی سلامت، ایمنی و محیط زیست

مشروح اخبار و مقالات سلامت،ایمنی و محیط زیست

تماس با ما

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به پرتال اطلاع رسانی سلامت، ایمنی و محیط زیست می باشد