نقش دریاچه ها در گرمای جهانی

کارشناسان محیط زیست در پاسخ به این پرسش که با افزایش دمای جهانی اکوسیستم دریاچه‌ها چه واکنشی به این پدیده جوی نشان می‌دهند، دست به مطالعه و تحقیقات بیشتر زده‌اند.

کد : 10080
تاریخ انتشار : دوشنبه 22 شهريور 1395
print
نظرات : 0
بازدید : 48

کارشناسان تلاش می‌کنند دریابند در حالی که دریاچه‌ها تنها ۳ درصد مناظر طبیعی را تشکیل می‌دهند اما آیا این احتمال وجود دارد که نسبت به اقیانوس‌های جهان، میزان کربن بیشتری جذب کرده و در نتیجه گازهای گلخانه‌ای شامل دی‌اکسید کربن و متان زیادتری نیز منتشر کنند؟

محققان برای بررسی تاثیر افزایش دمای هوا بر چرخه کربن دریاچه‌ها به مطالعه روی مدل‌های کامپیوتری تغییرات آب و هوایی، دمای آب و انتشار گاز متان و دی‌اکسید کربن مربوط به ۲۰۰۰ دریاچه در سراسر آمریکا پرداختند.

"کوین رز" یکی از نویسندگان این تحقیق گفت: می‌دانیم که دریاچه‌ها در چرخه جهانیِ جذب و انتشار کربن حائز اهمیت هستند و برای تنظیم دمای جهانی حیاتی به حساب می‌آیند اما مشخص نیست نقش دریاچه‌ها در نتیجه افزایش دمای هوا چگونه تغییر می‌کند؟

بر اساس گزارش شبکه اخبار محیط زیست، به گفته این محقق اکنون می‌توان تغییرات به وجود آمده در یک دریاچه را با استفاده از مشخصه‌هایی همچون سطح منطقه، عمق، شفافیت، آب و دما بدل‌سازی کرد اما برای آنکه به عنوان یک ابزار تحقیقاتی و برنامه‌ریزی کاربرد داشته باشد باید در سطح وسیع‌تری مطالعه شود و تنها در این صورت می‌توان به نقش دریاچه‌ها در گرمای جهانی با اطلاعات دقیق‌تر دست پیدا کرد.(ایسنا)

 
اولین موافق باشید.
اولین مخالف باشید.
تصویر امنیتی
کد فوق را در فیلد زیر را وارد نمایید
نمایش 0 نظر
مرتب سازی براساس

اولین نظر دهنده باشید نقش دریاچه ها در گرمای جهانی

آخرین اخبار

پر بازدیدترین اخبار

پرتال اطلاع رسانی سلامت، ایمنی و محیط زیست

مشروح اخبار و مقالات سلامت،ایمنی و محیط زیست

تماس با ما

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به پرتال اطلاع رسانی سلامت، ایمنی و محیط زیست می باشد